Z JAKICH PORAD KORZYSTAJĄ POLACY SZUKAJĄCY MIESZKANIA?

Badanie ankietowe przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Procontent Communication wykazało, iż miażdżąca większość Polaków, szukających własnego mieszkania (aż 80%) nie ufa firmom z branży deweloperskiej.

Najpopularniejszym ze źródeł, z jakich korzystają Polacy planujący zakup własnego mieszkania, są przede wszystkim portale ogłoszeniowe oraz strony agencji i biur oferujących usługi pośrednictwa w zakupie nieruchomości. Wydawałoby się, że taka sama tendencja powinna dotyczyć innych internetowych źródeł, jednak jest dokładnie na odwrót. Media społecznościowe, takie jak eksperckie blogi tematyczne, czy strony na Facebooku poświęcone tematyce nieruchomości uplasowały się na ostatniej pozycji, jeśli chodzi o najczęściej wybierane źródła informacji przy zakupie domu lub mieszkania.

Nieco zaskakującym jest fakt, iż mimo tak niskiego poziomu zaufania do deweloperów, zaledwie jedna trzecia ankietowanych decyduje się na wynajęcie eksperta. Fachowa ekspertyza dotycząca stanu technicznego budynków jest przeprowadzana przez niespełna 30% kupujących. Jeszcze mniej, bo tylko 25% decyduje się na wynajęcie prawnika, który sprawdziłby stan prawny nieruchomości. Biorąc pod uwagę, iż znacząca większość mieszkań i budynków w Polsce jest kupowana na kredyt, dziwi również mała ilość osób korzystających z porad doradców kredytowych. Zaledwie 20% respondentów skorzystało z porad fachowców, przy zaciąganiu tak poważnego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny.

Podsumowując…

W stosunku do niskiego poziomu zaufania do deweloperów w branży mieszkaniowej, Polacy rzadko decydują się na skorzystanie z porad niezależnych ekspertów i fachowców. Co więcej, przedkładają opinię znajomych oraz rodziny nad porady eksperckie, które można znaleźć w internecie. Jest to niepokojące, gdyż wydatek na fachową ekspertyzę jest znikomy w porównaniu z ceną nieruchomości, a może zaoszczędzić wielu problemów w późniejszym czasie.