CIASNE MIESZKANIA PROBLEMEM RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE

Zarówno statystyki GUS, jak i EUROSTATU wskazują, iż jedną z największych bolączek budownictwa mieszkaniowego w Polsce są ciasne, przeludnione mieszkania. Mały metraż i brak rozwiązań przestrzennych powodują iż polskie mieszkania plasują się na ostatnich miejscach, jeśli chodzi o komfort użytkowania w porównaniu do naszych zagranicznych sąsiadów.

Warto jednak podkreślić, iż sytuacja ta powoli ulega zmianie, a polskie budownictwo prezentuje wysokie standardy. Wciąż jednak statystyki psują budynki starego budownictwa, które przez inwestorów są pozostawione same sobie, ze względu na niską opłacalność takich inwestycji. Małe mieszkania mają jednak swoje plusy. Mogą być doskonałym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, bądź planujących w przyszłości przeprowadzić się do większego lokum. Pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, a co za tym idzie zaoszczędzenie sporych środków finansowych.

Największa liczba mieszkań, zarówno o większym, jak i mniejszym metrażu jest oferowana w blokach mieszkaniowych. Jeśli chodzi o kamienice, można zaobserwować duży odsetek ofert o bardzo małym metrażu oraz o ponadprzeciętnej wielkości. Jeżeli chodzi o powierzchnię i komfort użytkowania, zdecydowanie najlepiej prezentują się pod tym względem apartamentowce. Mają one najmniejszy odsetek mieszkań o niewielkiej powierzchni, za to widać znaczny wzrost ilości ofert w większych metrażach.

Podsumowując…

Zakup małego mieszkania może okazać się opłacalny, jednak warto podkreślić, że jak wspomniano wcześniej, ciasne lokale najczęściej należą do starego budownictwa. Zachodzi więc konieczność poniesienia nakładów inwestycyjnych, które niejednokrotnie znacznie podwyższają koszty. Jest to zatem rozwiązanie korzystne na przykład dla osób budujących własny dom lub planujących przeprowadzkę w inne miejsce w przyszłości. Na dłuższą metę może się jednak okazać uciążliwe.